Jak przełamywać bariery w kontaktach z niepełnosprawnymi? O czym pamiętać? Czego się wystrzegać?

  •  Redakcja
  •  0
  •  28 września 2017
  • 44 views
 

Czasem rezygnujemy z nawiązania kontaktu z osobą niepełnosprawną wyłącznie z obawy o to, aby przypadkiem nie urazić ją jakimś nieumyślnym faux pas. Kto wie, być może te opory pozbawiają nas szansy na poznanie wartościowej osoby? Oto kilka rad, o których warto pamiętać w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.

Szacunek i równorzędne traktowanie

Niepełnosprawność nie musi od razu oznaczać zależności od innych osób. Dlatego ważne jest, aby nie zakładać z góry, że osoba niepełnosprawna, z którą wchodzimy w interakcję, potrzebuje naszej pomocy. Dobrym rozwiązaniem jest otwarta – choć taktowna – rozmowa. Nie zaszkodzi zapytać, czy taka osoba potrzebuje pomocy, z pewnością jednak nie należy być nadgorliwym w pomaganiu.

Nie unikajmy kontaktu wzrokowego w rozmowie z osobą niepełnosprawną, nawet jeśli korzysta ona z pomocy tłumacza języka migowego. Jeśli nie ma potrzeby zapytania o schorzenie naszego rozmówcy, lepiej unikać takich tematów. Choć większość osób niepełnosprawnych ma olbrzymi dystans do siebie i własnych słabości, są osoby, które nie życzą sobie podejmowania tematów dotyczących niepełnosprawności i fakt ten należy uszanować.

Skrępowany nie jesteś sobą

Dlatego mniejszym złem jest narażenie się na faux pas niż udawanie, że osoby niepełnosprawne nie istnieją, nawet jeśli w tym momencie właśnie siedzą obok nas w autobusie bądź tramwaju. W takich sytuacjach często zwyczajnie nie wiemy, jak powinniśmy się zachować. Niewiedza nie jest niczym złym, a jeśli nie wiemy, nie krępujmy się po prostu o to zapytać. Niepełnosprawna osoba z pewnością doceni fakt, że choć nie mamy doświadczenia, zależy nam na tym, by zachować się możliwie jak najlepiej.

Zwróć uwagę na właściwy dobór słów

Umiejętności dyplomatyczne i polityczna poprawność mile widziane. Chyba oczywiste jest unikanie pejoratywnych określeń dotyczących niepełnosprawności: „kaleka”, „inwalida” – to nie brzmi dobrze, nawet jeśli Twoje intencje nie są złe.

Pies przewodnik to nie maskotka do głaskania

Mało tego – pies przewodnik nieustannie jest w pracy. Dlatego nie powinniśmy go rozpraszać, dotykać, a już na pewno nie bez zgody ich właściciela. Podobnie jest z wózkami inwalidzkimi. Często zapominamy o tym, że są one przedłużeniem kończyn osób z niepełnosprawnościami i włączają się w ich strefę prywatną. Dotykanie wózka, opieranie się o niego, wieszanie na nim np. torebek – zdecydowanie nie jest wskazane.

współpraca: liftplus

Przeczytaj także