Początki tego pojazdu sięgają pięciuset lat przed Chrystusem. O czym mowa? O wózku inwalidzkim

  •  Redakcja
  •  0
  •  30 października 2017
  • 24 views
 

Wózek inwalidzki to jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze, urządzeń redukujących bariery architektoniczne, które na co dzień napotykają osoby niepełnosprawne o ograniczonych możliwościach ruchowych. Dzisiaj do dyspozycji użytkowników mamy wiele typów i rodzajów wózków, jak chociażby wózki elektryczne, ale mało kto się pewnie spodziewa, że sam w sobie jest to wynalazek tak sędziwy, że wykorzystywano go już ponad pięćset lat przed narodzeniem Chrystusa.

Do dzisiaj zachowały się ilustracje z starożytnej Grecji i Chin, gdzie zostały przedstawione krzesełka na kołach. Możemy się tylko domyślać, ale wielce prawdopodobne jest, że ich przeznaczeniem był transport osób niepełnosprawnych.

Na kolejny zapisany w źródłach etap rozwoju wózka inwalidzkiego trzeba było czekać aż do końcówki XVI wieku naszej ery. Na tamten czas bowiem datuje się kroniki spisane przez hiszpańskich kronikarzy, wedle których to kronik król Filip II miał poruszać się na czymś w rodzaju fotela z kołami. Nie jest jednak do końca wiadome, czy król borykał się z niepełnosprawnością i ów pojazd zastępował mu dolne kończyny, czy po prostu była to fanaberia podyktowana wygodą.

Niemniej pół wieku później, jak informują źródła, czegoś na wzór wózka inwalidzkiego doczekał się inny król – cierpiący na reumatyzm władca Polski Władysław XIV Waza.

Prawdziwy przełom pojawił się jednak dopiero w XIX wieku. Wszystko za sprawą wynalezienia metalowych obręczy mocowanych do kół wózka. Był to o tyle istotny i przełomowy wynalazek, że znacząco ułatwiał osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się na wózku. Dlaczego ułatwiał? Ponieważ dzięki obręczy użytkownicy wózków nie brudzili sobie już rąk, jak miało to miejsce dotychczas, zwłaszcza podczas wykorzystywania wózka w terenie.

1899 rok to już pierwszy model wózka napędzany silnikiem spalinowym. Rok później natomiast stworzono pierwszy na świecie wózek inwalidzki napędzany ręcznie przy pomocy łańcuchowej przekładni. Składane wózki z kolei, czyli takie, które znamy z czasów nam współczesnych, zostały stworzone w latach 30 ubiegłego wieku przez Amerykanina H. Jenningsa.

Kiedy powstał pierwszy elektryczny wózek? Całkiem niedawno, bo w latach 80 XX wieku. Rzecz działa się w Norwegii. Elektryczne wózki stały się milowym krokiem, jeśli chodzi o likwidowanie barier architektonicznych. Umożliwiały poruszanie się osobom z bardzo ciężkimi urazami.